Petr Letocha
O mně

https://petr-letocha.cz/wp-content/uploads/2021/12/DSC04697-1-scaled-e1640770642117.jpg

Petr Letocha

V devatenácti jsem odjel za prací do Prahy, stejně jako spousta dalších rodáků z Karviné. Později jsem se však vrátil domů a založil tu rodinu. Neztotožnil jsem se s tím, kam Karviná směřuje, což byl impulz pro můj vstup do politiky. Nestěžuju si v hospodě, ale konám, proto jsem v roce 2018 kandidoval v komunálních volbách a získal mandát zastupitele města Karviné.

V našem regionu je velkým tématem útlum hornictví. Řadu let bylo s Karvinou velmi úzce spjato. V posledních letech však byla těžba nerentabilní a tlak na přechod k ekologicky šetrným zdrojům postupně dohnal hornictví k ústupu. Nesmíme však zapomínat, že s každým zavřeným dolem přijde o práci mnoho lidí, a to nejen horníků, ale také zaměstnanců firem, které jsou na OKD ekonomicky závislé. Na tzv. hornický důchod spousta lidí nedosáhla, protože k útlumu hornictví nakonec dochází dříve, než se původně plánovalo. V létě roku 2020 jsme se rozhodli s tím něco dělat, podali jsme petici, se kterou jsme obcházeli náměstí, hospody i vrátnice samotných dolů. Společně se nám nakonec podařilo zmírnit podmínky pro získání hornického důchodu.

Velmi mne zajímají technologie a jejich využití ve státní správě. Vidím, jak zoufalá je situace okolo papírování a jak komplikované jsou byrokratické procesy. Zároveň mám pocit, že je politika vnímána jako něco inherentně nečistého, takže se k ní spousta zajímavých lidí nechce hlásit. To bych rád změnil, protože spolupráce s experty je v mnoha odvětvích klíčová. Myslím, že nastal čas pro novou generaci poslanců, kteří ve Sněmovně nebudou jen pospávat.

Sociální sítě